İsdemir ilk çeyrekte net kârını yüzde 21 artırdı, kapasite kullanımı yüzde 96'ya ulaştı

İsdemir 2026'nın ilk çeyreğinde net kârını dolar bazında yüzde 21 artırarak 34,5 milyon dolara taşıdı. FAVÖK 77 milyon dolar, kapasite kullanımı yüzde 96 oldu.

Kısaca

  • Şirketin satış gelirleri dolar bazında gerilerken FAVÖK marjı yüzde 8,1'den yüzde 10,6'ya, net kâr marjı ise yüzde 3,8'den yüzde 4,7'ye çıktı.
  • Ham çelik kapasite kullanım oranı yüzde 96'ya ulaşırken sıvı çelik üretimi 1 milyon 426 bin tona, toplam satış hacmi 1 milyon 287 bin tona yükseldi.
  • İsdemir'in gelir kompozisyonunda iç pazarın payı artarken yurt içi satış gelirleri 594 milyon dolara çıktı; ihracat gelirleri 132 milyon dolara geriledi.

Yazı Boyutu 100%
WhatsApp X Facebook LinkedIn

İskenderun Demir ve Çelik A.Ş. (İsdemir), 2026 yılının ilk çeyreğinde net kârını geçen yılın aynı dönemine göre dolar bazında yaklaşık yüzde 21 artırarak 34,5 milyon dolara yükseltti. Şirketin FAVÖK'ü 77 milyon dolara çıkarken, ham çelik kapasite kullanım oranı yüzde 96 seviyesine ulaştı.

İsdemir'in ilk çeyrek sonuçları, satış gelirlerinde dolar bazlı sınırlı gerilemeye rağmen kârlılık tarafında daha dirençli bir tabloya işaret etti. Şirketin satış gelirleri 2025'in ilk çeyreğindeki 743,8 milyon dolar seviyesinden 2026'nın aynı döneminde 726,5 milyon dolara inerken, FAVÖK marjı yüzde 8,1'den yüzde 10,6'ya yükseldi. Net kâr marjı da yüzde 3,8'den yüzde 4,7'ye çıktı.

İç pazar gelirleri kârlılığı destekledi

İsdemir'in gelir kompozisyonunda 2026 ilk çeyrekte iç pazarın ağırlığı arttı. Şirketin yurt içi satış gelirleri geçen yılın aynı dönemindeki 545 milyon dolardan 594 milyon dolara yükselirken, ihracat gelirleri 199 milyon dolardan 132 milyon dolara geriledi.

Bu ayrışma, şirketin ilk çeyrekte kârlılığını daha çok iç piyasa satışları ve operasyonel verimlilik üzerinden taşıdığını gösterdi. Satış hacminde büyük bir değişim yaşanmamasına rağmen marjlardaki iyileşme, İsdemir'in maliyet ve ürün karması tarafında daha dengeli bir çeyrek geçirdiğine işaret etti.

TL bazında bakıldığında artış daha belirgin oldu. İsdemir'in net kârı 2025'in ilk çeyreğindeki 1,03 milyar TL seviyesinden 2026'nın aynı döneminde 1,50 milyar TL'ye yükseldi. Satış gelirleri de aynı dönemde 26,9 milyar TL'den 31,7 milyar TL'ye çıktı.

Uzun ürünlerde artış, yassı ürünlerde sınırlı gerileme

Operasyon tarafında İsdemir'in sıvı çelik üretimi 1 milyon 401 bin tondan 1 milyon 426 bin tona yükseldi. Toplam üretim 1 milyon 318 bin tondan 1 milyon 327 bin tona, toplam satış hacmi ise 1 milyon 283 bin tondan 1 milyon 287 bin tona çıktı.

Ürün kırılımında uzun ürünler öne çıktı. Uzun ürün üretimi 2025'in ilk çeyreğindeki 200 bin ton seviyesinden 265 bin tona yükselirken, yassı ürün üretimi 1 milyon 118 bin tondan 1 milyon 62 bin tona geriledi. Satış tarafında da benzer bir tablo oluştu; uzun ürün satışları 176 bin tondan 235 bin tona çıktı, yassı ürün satışları ise 1 milyon 107 bin tondan 1 milyon 52 bin tona indi.

Haftalık sektör özeti ve fuar takvimi

Sektörde haftanın özetini ve yaklaşan fuarların takvimini e-postanıza gönderiyoruz.

Aboneliğinizi tamamlamak için göndereceğimiz e-postadaki onay bağlantısına tıklayın.

Şirketin ham çelik kapasite kullanım oranının yüzde 96'ya çıkması, üretim tarafında tam kapasiteye yakın bir çalışma düzeninin korunduğunu gösterdi. Bu oran 2025 yılı genelinde yüzde 95 seviyesindeydi.

Türkiye üretimi küresel görünümden ayrışıyor

İsdemir'in ilk çeyrek performansı, Türkiye çelik üretiminin küresel ortalamadan daha olumlu seyrettiği bir döneme denk geldi. World Steel Association verilerine göre Türkiye, Mart 2026'da 3,3 milyon ton ham çelik üreterek geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6,4 artış kaydetti. Ocak-mart döneminde üretim 9,7 milyon tona ulaşırken yıllık artış yüzde 5,3 oldu.

Küresel tarafta ise daha sınırlı bir büyüme beklentisi var. World Steel Association, 2026'da dünya çelik talebinin yalnızca yüzde 0,3 artarak 1 milyar 724 milyon tona ulaşmasını bekliyor. İsdemir'in yüksek kapasite kullanımı ve marj iyileşmesi, küresel talebin zayıf seyrettiği bir dönemde şirket açısından daha güçlü bir operasyonel görünüm ortaya koydu.

İlk çeyrek sonuçları, İsdemir'in üretim hacmini korurken kârlılık tarafında yukarı yönlü bir hareket yakaladığını gösteriyor. Yılın kalanında iç talebin seyri, ihracat pazarlarındaki fiyatlama ve hammadde maliyetleri şirketin finansal performansında belirleyici olacak.

Sıkça Sorulan Sorular

İsdemir 2026 ilk çeyrek net kârı ne kadar oldu?
İsdemir 2026'nın ilk çeyreğinde net kârını dolar bazında yüzde 21 artırarak 34,5 milyon dolara çıkardı. TL bazında ise net kâr 1,03 milyar TL'den 1,50 milyar TL'ye yükseldi. FAVÖK 77 milyon dolar olurken FAVÖK marjı yüzde 10,6'ya, net kâr marjı yüzde 4,7'ye çıktı.
İsdemir kapasite kullanım oranı yüzde kaç?
İsdemir'in ham çelik kapasite kullanım oranı 2026 ilk çeyrekte yüzde 96'ya yükseldi. 2025 yılı genelinde bu oran yüzde 95 seviyesindeydi. Sıvı çelik üretimi 1 milyon 426 bin tona, toplam üretim 1 milyon 327 bin tona ulaştı; satış hacmi 1 milyon 287 bin ton oldu.
İsdemir uzun ürün üretimi ne kadar arttı?
İsdemir uzun ürün üretimi 2026 ilk çeyrekte 200 bin tondan 265 bin tona yükseldi. Uzun ürün satışları da 176 bin tondan 235 bin tona çıktı. Aynı dönemde yassı ürün üretimi 1 milyon 118 bin tondan 1 milyon 62 bin tona, yassı ürün satışları 1 milyon 107 bin tondan 1 milyon 52 bin tona indi.
İsdemir ihracat gelirleri neden düştü?
İsdemir'in ihracat gelirleri 2026 ilk çeyrekte 199 milyon dolardan 132 milyon dolara geriledi. Aynı dönemde iç pazar gelirleri 545 milyon dolardan 594 milyon dolara yükseldi. Şirket, kârlılığını iç piyasa satışları ve operasyonel verimlilik üzerinden taşıdı; toplam satış gelirleri 726,5 milyon dolar oldu.
2026 küresel çelik talebi nasıl seyrediyor?
World Steel Association, 2026'da dünya çelik talebinin yalnızca yüzde 0,3 artarak 1 milyar 724 milyon tona ulaşmasını bekliyor. Türkiye ise Mart 2026'da 3,3 milyon ton üretimle yıllık yüzde 6,4 artış kaydetti. İlk çeyrek üretimi 9,7 milyon tona ulaşırken yıllık artış yüzde 5,3 oldu.